İlkokula başlama yaşı

2022 Eylül ayı itibariyle:

1) Eylül ayının sonu itibari ile 69 ayını tamamlayan çocukların kayıtları otomatik olarak İlkokul 1. sınıfa yapılır.

2) Eylül ayı itibariyle 69 – 70 – 71 aylık çocukların okul kayıtları bir yıl ertelenebilir (Anne yada babası dilekçe verecek). Bu çocuklar isterlerse ana sınıfına gidebilirler.

3) Eylül ayı itibariyle 66 – 67 – 68 ayını tamamlayan çocukların velileri isterlerse dilekçe ile 1. sınıfa kayıt ettirebilir.

4) Eylül ayı itibariyle 72 aydan daha büyük çocuklar her durumda kayıt yaptırmak zorundadır. Hiçbir surette erteletme hakları yoktur. Sağlık raporu vs. geçersizdir.

Açıklama : Çocuğunuzu ilkokula kaydettirecekseniz eğer kayıt olacağı yıl için Eylül ayında 69. ayını tamamlamalıdır. 69 aydan daha küçük çocukların ilkokula kaydolması için gerekli açıklama aşağıda yapılmıştır.

72 aylık çocuğumu okula göndermek istemiyorum. Ne yapmam gerekir?

72. aylık çocukların okula kayıtları zorunludur. Bu konuda kesinlikle bir istisna yoktur.

69. ayını tamamlayan çocukların okula kayıtları bir sonraki yıla ertelenebilir mi? Örneğin 69. ayını 70. ay veya 71. aylarını tamamlayan çocuklar çocuğunu okula kaydettirmek istemeyen bir veli ne yapmalıdır?

Çocukları 69, 70 ve 71 aylık olan aileler dilekçe ile çocuklarının kaydını bir yıl erteleme hakkına sahip olurlar. Bu aylarda olanların sadece dilekçe vermesi yeterlidir.

Çocuğumun İlkokula Başlama Ayı Henüz Gelmedi, Yine de Gönderebilir miyim?

Çocukları Eylül ayı itibariyle 66 – 69 arasında olanlar dilekçe ile talep etmeleri halinde çocuklarını okula kayıt ettirebilir. Bu hak sadece 66 – 67 – 68 aylara tanınmıştır. 69 ve yukarısı zaten gidebiliyor.

Anaokulu Yaşı Kaçtır?

Bu kapsamda kayıt yaptıracağınız senenin Eylül ayının sonu itibari ile ilk aşamada 57 – 68 ay arasında ki çocukların kaydı yapılır. Boşluk kalması halinde 56 – 36 ayını tamamlayan çocuklarında kaydı yapılır. Yani 36 ayına kadar çocukların kaydı ana okulu için alınabilir.

Anasınıfı Yaşı Kaçtır?

Bu hükme göre kayıt yaptıracağınız senenin Eylül ayının sonu itibari ile 57 ayını tamamlayan ve 69 ayını tamamlamayan çocukların kaydı ana sınıfına yapılır. Boşluk kalması halinde 45 – 56 ay arasında ki çocukların kaydı da yapılabilir. Ancak bunun için boş yer kalması gereklidir. Açıklama : Ay hesaplamasında Eylül ayının sonu baz alınmaktadır. Ana sınıflarına kayıt yaptırılırken ilk olarak 57 ayını tamamlayan çocuklardan başlanılır. En büyük yaş grubu ise 69 ayını tamamlamayan çocuklara kadardır. Ancak sınıfta boş yer kalması halinde 45 aya kadar öğrenci alınabilir. Ayrıca İlkokul çağına gelen 69 – 70 – 71 aylık çocukların 1 yıl erteleme hakları vardır. Bu çocuklarda ana sınıfına kayıt olabilir. Ayrıca bu çocuklar daha önce ana sınıfına gitmemiş iseler öncelik tanınır.

Anaokulu - Ana Sınıfı farkı nedir?

Anaokulu ana sınıfından farklı statüdedir. Sadece ana okulu olarak açılan okullar sadece bu yaş grubuna hitap ederken, ana sınıfı ise ilköğretim okulunda alt sınıf olarak hizmet verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir